flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Безоплатна вторинна правова допомога

 

Що таке безоплатна вторинна правова  допомога та як її отримати?


 

            «Покращити доступ до правосуддя вразливим верствам населення шляхом запровадження системи безоплатної правової допомоги відповідно до стандартів Ради Європи та практики Європейського Суду з прав людини» - один з напрямків реформування Міністерства юстиції України. З 1 липня 2015 року у Дніпропетровській області розпочали роботу місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, створені на виконання Закону України «Про безоплатну правову допомогу». 

 

 

Етапи розвитку безоплатної вторинної правової допомоги.

 

 

2012-2013 роки — центрів розпочато надання безоплатної вторинної правової допомоги в обласних центрах, забезпечення осіб при затриманні в кримінальних справах.

 

2015 рік - наступним етапом стало поширення системи безоплатної вторинної правової допомоги на цивільні та адміністративні справи.

Для цього по всій Україні створено 100 місцевих центрів з надання БВПД: у Дніпропетровській області — 8, у м. Дніпропетровську — 3 центри.

 

 

Що таке безоплатна вторинна правова допомога?

 

Це забезпечення права на захист і представництво особи в суді та інших органах, допомога у складанні процесуальних документів адвокатами, які пройшли конкурсний відбір та працюють у системі безоплатної вторинної правової допомоги.

На даний час безоплатна вторинна правова допомога розповсюджується на кримінальні, цивільні  та адміністративні справи.

 

 

Чи безкоштовно надає свої послуги адвокат?

 

            Послуги адвоката, надані соціально незахищеним верствам населення, оплачуються з державного бюджету.

 

 

Хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу?

 

На безоплатну вторинну  правову допомогу мають право

згідно зі ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» :

 

·               Малозабезпечені особи, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму.

·               Інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

·               Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї.

·               Особи,  які претендують на статус біженця (до моменту прийняття рішення про надання такого статусу).

·               Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у тому числі – учасники бойових дій) (стосовно питань, пов’язаних із соціальним захистом).

·               Особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною або є жертвами нацистських переслідувань (стосовно питань, пов’язаних із відповідним соціальним захистом).

·               Особи, щодо яких суд розглядає  справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

·               Особи, щодо яких суд розглядає  справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку.

·               Реабілітовані особи (стосовно питань, пов’язаних із реабілітацією).

 

 

Де у місті Дніпропетровську розташовані місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги?

 

            Перший дніпропетровський місцевий центр розташований за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Старокозацька (вул. Комсомольська), 52.

Контактні телефони: (056) 742-82-30(33); 099-232-77-89.

 

Розташування та контакти інших місцевих центрів можна дізнатись на сайті www.legalaid.gov.ua, або зателефонувавши на гарячу лінію 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

                                                 

 

В Україні працює Колцентр, до якого можна звернутися для отримання інформації та правової консультації.

 

тел. 0-800-213-103

 

 

Який графік роботи Центрів?

 

Центри працюють з понеділка по п'ятницю з 08.00 до 17.00, без перерви на обід.

 


Які документи потрібно мати при собі?

 

            Перелік документів, які необхідно надати разом із зверненням, визначений Методичними рекомендаціями щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання БВПД, які затверджені Наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 26.06.2015р., № 160. Для різних категорій пакет документів різний, хотілося б звернути увагу на перелік необхідних документів по основних категоріях:

1.      Малозабезпечені особи :

•        паспорт;

•       ідентифікаційний код;

•        довідка про склад сім’ї;

•        довідка про доходи кожного члена сім’ї за останні 6 місяців; довідка з центру зайнятості; довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи.

2.      Інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії:

•        паспорт;

•        ідентифікаційний код;

•        пенсійне посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, або довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) .

•        довідка про розмір пенсії або довідка про розмір соціальної допомоги, що призначається замість пенсії.

3.      Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до звернення додають:

• паспорт;

• ідентифікаційний

• посвідчення встановленого зразка.

4.      Законні представники дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, безпритульних дітей, дітей, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї, до звернення додають:

•        паспорт законного представника;

• ідентифікаційний код;

• документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі);

• ідентифікаційний код дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, безпритульної дитини, дитини, яка може стати або стала жертвою насильства в сім’ї (за наявності);

• рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, що приймається районною, районною у м. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті ради за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей – у разі звернення до місцевого центру законних представників дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

• заява або повідомлення про вчинення насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення, складені в довільній формі – у разі звернення до місцевого центру законних представників дітей, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї;

• спеціальна картка обліку факту вчинення насильства в сім’ї (за наявності).

Усі випадки індивідуальні, тож перед тим, як завітати до Центру, можна зателефонувати і отримати попередню консультацію спеціаліста про порядок звернення до Центру.