flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Засади використання автоматизованої системи документообігу

 

Додаток 1

Затверджено

Рішенням зборів суддів

Красногвардійського районного

Суду м. Дніпропетровська

від  24 березня 2025 року

 

ЗАСАДИ

використання автоматизованої системи документообігу суду

Красногвардійському районного суду м. Дніпропетровська

  1. Загальні положення

1.1. Засади використання автоматизованої системи документообігу суду (далі – Засади) – це затверджені рішенням зборів Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська (далі – суд) правила застосування Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11 листопада 2024 року № 39 (далі – Положення) з урахуванням юрисдикції та інстанційності суду, норм процесуальних кодексів та законів України. Засади розроблено відповідно до Положення, вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кодексу адміністративного судочинства України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення.

1.2. Збори суддів суду мають визначені цим Положенням повноваження щодо розгляду питань стосовно порядку функціонування автоматизованої системи.

За результатами розгляду питань, зазначених в абзаці першому цього підпункту, рішенням зборів суддів затверджуються Засади використання автоматизованої системи документообігу суду і вносяться до автоматизованої системи не пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.

У разі внесення змін до Засад використання автоматизованої системи документообігу суду збори суддів відповідного суду новим рішенням затверджують відповідні зміни до Засад використання автоматизованої системи документообігу суду.

Засади використання автоматизованої системи документообігу суду (зі змінами та доповненнями) вносяться до автоматизованої системи та оприлюднюються на веб-порталі судової влади України не пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.

1.3. Цими Засадами визначаються питання стосовно функціонування автоматизованої системи документообігу суду, особливостей здійснення автоматичного розподілу судових справ між суддями суду.

1.4. Інші питання, що стосуються формування колегій, а також здійснення автоматичного розподілу справ та функціонування автоматичної системи документообігу, що прямо не врегульовані цими Засадами, регулюються Положенням, наказами керівника апарату суду про визначення функціональних обов’язків та прав користувачів автоматизованої системи.

  1. Порядок функціонування автоматизованої системи документообігу суду.

 2.1. Автоматизована система документообігу суду забезпечує автоматизацію технологічних процесів обробки інформації в суді, згідно з порядком, визначеним Положенням з урахуванням особливостей визначених Засадами.

 В суді використовується комп’ютерна програма «Д-3» (далі - КП «Д-3»).

КП «Д-3» використовується виключно для документообігу суду, обміну інформацією між судами та передачі інформації до центральних баз даних.

Для функціонування КП «Д-3» в суді забезпечується:

       - реєстрація та розподіл вхідної кореспонденції, реєстрацію вихідної кореспонденції, а також внутрішніх документів суду;

- розподіл судових справ між суддями (колегіями суддів), визначення запасного судді, слідчого судді та присяжних;

- взяття на контроль та здійснення контролю за виконанням вхідних та внутрішніх документів суду, інформування голови суду, керівника апарату суду та особи, відповідальної за опрацювання документа, про закінчення строків його виконання;

- фіксування етапів проходження документів до їх передачі в електронний архів, а також передачі судових справ з однієї судової інстанції до іншої;

- реєстрацію процесуальних дій та документів у судовій справі;

- контроль за дотриманням процесуальних строків розгляду судової справи та інформування головуючого судді (судді-доповідача), голови суду та секретаря судової палати про закінчення цих строків;

- використання КЕП для підписання оригіналу електронного документа суду;

- оперативний пошук судових справ та документів за їх реквізитами;

- індексацію документів та їх контекстний пошук;

- виготовлення та видачу копій судових рішень та виконавчих документів на підставі даних, що містяться в автоматизованій системі, в тому числі надсилання засобами електронного зв’язку електронних примірників судових рішень;

- зберігання текстів судових рішень та інших документів, створених у автоматизованій системі;

- відправку електронних примірників судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень;

- надання в установленому законом порядку інформації про стан розгляду судових справ;

- підготовку та автоматичне формування статистичних даних, узагальнюючих, аналітичних показників, отриманих на підставі внесеної до автоматизованої системи інформації;

- формування звітності суду про стан здійснення судочинства;

- надсилання засобами електронного зв’язку оригіналів електронних документів суду (в тому числі текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень);

- передачу судових справ до електронного архіву;

- надсилання оригіналів електронних документів суду до державних реєстрів та інформаційних систем інших державних органів і установ.

2.2.   Розподіл судових справ здійснюється в суді в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженою особою апарату суду, відповідальною за здійснення автоматизованого розподілу судових справ. У разі надходження до суду у кінці робочого часу великої кількості судових справ, з урахуванням фізичного навантаження, часу необхідного для здійснення процесуальних та технічних дій працівниками апарату суду направлених на формування по справі обліково-статистичної картки, внесення до неї необхідного обсягу інформації по справі, здійснення автоматичного розподілу справи, проводити автоматичний розподіл судових справ (формування по справі обліково-статистичної картки, внесення до неї всієї інформації, тощо) у наступний за днем реєстрації робочий день.

2.3. Внесення змін, видалення реєстраційних даних щодо конкретної судової справи не допускається, крім випадків, зумовлених необхідністю, що підтверджується матеріалами судової справи, виправлення технічних помилок, описок тощо. Вважати що невірно вказаний номер справи та невірно вибрана категорія справи при заведенні ОСК – технічна помилка, яка не потребує повторного автоматизованого розподілу справи.

У випадку виявлення суддею, після прийняття від канцелярії суду справи, помилки, допущеної при її реєстрації канцелярією суду, у визначенні виду провадження, категорії справи – суддя, не пізніше наступного робочого дня, складає службову (доповідну) записку та разом із матеріалами справи передає керівнику апарату суду (особі, що виконує обов’язки керівника апарату суду), який за результатами розгляду поданої службової (доповідної) записки, перевірки фактів викладених у ній, вирішує питання щодо внесення відповідних змін (інформації) до автоматизованої системи документообігу суду, про що видає відповідне розпорядження.

2.4.У разі прийняття суддею без реєстрації (у судовому засіданні тощо) заяв від учасників процесу, які за вимогами п. 5 Розділу ІІІ  Інструкції з діловодства у місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом ДСА України 20.08.2019 № 814 можуть бути предметом судового розгляду -  секретар судового засідання або помічник судді, за розпорядженням судді, складає службову (доповідну) записку (або копію процесуального документа судді за даним фактом) не пізніше наступного робочого дня, передає керівнику апарату суду (особі, що виконує обов’язки керівника апарату суду) з метою внесення відповідної інформації, заведення ОСК та автоматичного формування номера провадження у суді.

Відводи у кримінальних справах (провадженнях) розглядають судді цивільної спеціалізації.

Відводи в цивільних справах розглядають судді кримінальної спеціалізації.

Відводи у справах, які перебувають на розгляді у слідчих суддів розглядають слідчі судді.

Заява про відвід одному, кільком або всім суддям, які здійснюють судове провадження колегіально, після надходження до канцелярії суду,  реєструється в автоматизованій системі документообігу суду та невідкладно передається головуючому судді у кримінальному провадженні для розгляду в порядку, визначеному другим реченням частини першої статті 81 КПК України.

Повторна заява про відвід слідчому судді або судді, який здійснює судове провадження одноособово, подана до канцелярії суду в межах одного і того ж кримінального провадження одним і тим самим учасником кримінального провадження, реєструється в автоматизованій  системі документообігу суду та передається слідчому судді або головуючому судді для прийняття рішення в порядку, визначеному частиною четвертої статті 81 КПК України.

Слідчий суддя, суд, за результатами розгляду повторної заяви про відвід, встановивши відсутність ознак зловживання правом на відвід з метою затягування кримінального провадження та відсутність підстав для залишення заяви про відвід без розгляду, невідкладно повертає заяву про відвід до канцелярії суду для здійснення автоматизованого розподілу та визначення судді для розгляду заяви, відповідно до вимог частини першої статті  81 КПК України, про що надає доповідну записку на ім’я керівника апарата суду або постановляє ухвалу.

    Питання про відвід судді по цивільній та адміністративним справам вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому ч. 1 ст. 33 ЦПК України та ч. 1 ст. 31 КАС України.

  1. Розподіл судових справ між суддями

3.1. Розподіл судових справ здійснюється в суді в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженою особою апарату суду, відповідальною за здійснення автоматизованого розподілу судових справ.

3.2. Визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється автоматизованою системою в порядку, визначеному Положенням, з урахуванням цих Засад та відповідних рішень Зборів суддів.

3.3. Не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, у випадках, визначених п. 2.3.3. Положення, а також що надійшли:

- за два місяці до закінчення повноважень судді;

- за чотирнадцять календарних днів до початку відпустки, якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів (за наявності наказу голови суду);

- за один робочий день, якщо інше не встановлено зборами суддів відповідного суду, до початку відпустки, якщо її тривалість становить менше п’яти календарних днів (за наявності наказу голови суду);

       - у період перебування судді у короткій відпустці терміном 1 день, не здійснюється автоматичний розподіл судових справ щодо цього судді тільки у день фактичного перебування судді у цій короткій відпустці.

- за три робочих дні, якщо інше не встановлено зборами суддів відповідного суду, до початку відпустки, якщо її тривалість становить від п’яти до тринадцяти календарних днів (за наявності наказу голови суду);

- у період відпустки судді;

- за один робочий день до відрядження (за три робочі дні - якщо тривалість відрядження становить більше п’яти календарних днів) та в дні перебування судді у відрядженні (за наявності наказу голови суду);

- під час тимчасової непрацездатності судді;

- у дні перебування судді на навчанні, підвищенні кваліфікації, участі у семінарських заняттях, діяльності органів суддівського самоврядування тощо без відбуття у відрядження (за наявності наказу голови суду);

- не розподіляються щодо конкретного судді судові справи тільки у день перебування судді на навчанні, підвищенні кваліфікації, участі у семінарських зайняттях, якщо таке навчання триває один день.

 

-  у разі призначення судді членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя, в разі обрання судді касаційного суду до складу Великої Палати - з моменту прийняття рішення про призначення/обрання;

- в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ.

- не здійснюється розподіл та передача справ судді в разі його відкликання з відпустки в день такого відкликання.

- у випадку використання слідчим суддею підряд двох та більше днів відпочинку за роботу у вихідні дні, не здійснювати авто розподіл та передачу судових справ, на розгляді яких спеціалізуються слідчі судді, відповідному слідчому судді за один робочий день.

- у випадку відкликання судді з інших днів відпочинку (відгулів) у зв’язку з службовою необхідністю не здійснювати розподіл або передачу судових справ.

         -  у разі перекриття табелю обліку робочого часу судді, на підставі вимог пункту 2.3.3 Положення, не передавати такому судді справи шляхом передачі судової справи раніше визначеному у судовій справі судді за винятком заяв, які надійшли щодо справ, які ще перебувають у провадженні судді, а саме заяви про забезпечення доказів і скасування заходів забезпечення позову.

Якщо інше не встановлено зборами суддів відповідного суду, дні, у які не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, не враховуються при розрахунку коефіцієнта навантаження судді на момент автоматизованого розподілу судової справи.

  1. Коефіцієнт складності справ

4.1. При розподілі судових справ між суддями застосовуються такі коефіцінети складності категорій судових справ, що враховують форму участі судді в розгляді конкретної категорії судової справи:

4.1.1. цивільного судочинства:

- в порядку наказного провадження (видача судового наказу, скасування судового наказу) - коефіцієнт складності «1».

- в порядку окремого провадження - коефіцієнт складності «1»,

- судові справи, за якими надійшли заяви (клопотання), з процесуальних питань, пов’язаних з виконанням судових рішень, передбачені статтями 431-435, 442 Цивільного процесуального кодексу України - коефіцієнт складності «1».

- справи за скаргою на дії, рішення чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи органу ДВС - коефіцієнт складності «1».

- інші справи та матеріали в порядку цивільного судочинства (заяви про забезпечення позовів, доказів, про скасування заходів забезпечення позову, заяви про відновлення втраченого судового провадження) - коефіцієнт складності «1».

- заяви про перегляд заочного рішення - коефіцієнт складності «1».

- в порядку позовного провадження - коефіцієнт складності «1».

4.1.2. адміністративного судочинства (КАСУ):

- адміністративний позов - коефіцієнт складності «1».

- судові справи, за якими надійшли заяви (клопотання), з процесуальних питань, пов’язаних із виконанням судових рішень, передбачені статтями 374, 376-380 Кодексу адміністративного судочинства України - коефіцієнт складності «1».

4.1.3. кримінального судочинства:

- кримінальні провадження(справи)  – коефіцієнт складності «1».

- кримінальні провадження з угодами - коефіцієнт складності «1»;

- справи за клопотаннями, заявами, скаргами, що надходять в провадження слідчих суддів під час досудового провадження - коефіцієнт складності «0,5»;

- провадження відносно неповнолітнього –коефіціент складності - «1».

- клопотання про вирішення питання, пов’язаного з виконанням вироку, у судових справах, які розглянуті судом – коефіцієнт складності «1».

4.1.4. справи про адміністративні правопорушення – коефіцієнт складності «1».

4.2. Коефіцієнт адміністративних посад у суді

4.2.1. посада голови суду – коефіцієнт – «1»;

4.2.2. для заступника голови або судді, який виконує обов’язки голови суду, у разі його відсутності - коефіцієнт – «1».

  1. Автоматизований розподіл судових справ між суддями

5.1. Автоматизований розподіл судових справ між суддями (колегіями суддів) здійснюється з урахуванням спеціалізації суддів, у тому числі спеціалізації зі здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх.

5.2. У суді запроваджена спеціалізація суддів з розгляду з розгляду  справ, відповідної судової юрисдикції, визначеної рішенням зборів суддів:

- кримінальних проваджень (справ);

- цивільних та адміністративних справ;

- справи про адміністративні правопорушення розглядають всі судді суду.

5.3. Спеціалізація кожного судді з розгляду конкрентних категорій судових справ, в тому числій й кримінальних проваджень щодо неповнолітніх визначається рішенням Зборів суддів, прийнятого у відповідності до Закону України «Про судоустрій і статус судідв» та процесуального законодавства.

5.4. Особливості автоматизованого розподілу судових справ, пов’язаних з виборчим процесом.

5.4.1. У робочий час справи, пов’язані з виборчим процесом розподіляються серед всіх суддів суду з відповідною спеціалізацією.

5.4.2. На період виборчого процесу у суді в неробочі, святкові та вихідні дні автоматичний розподіл судових справ, пов’язаних з виборчим процесом, здійснюється, відповідно графіку чергування суддів, затвердженого головою суду.

5.5 У випадку тимчасової непрацездатності, відрядження, відпустки, тощо головуючого судді на строк, що не призводить до порушення строків розгляду справти, повторний автоматизований розподіл справи не проводиться. Винятково у разі, коли суддя (судді) у передбачених законом випадках не може (не можуть) продовжувати розгляд справи, невирішені судові справи передаються для повторного автоматизованого розподілу за рішенням Зборів суддів.

5.6. Визначення слідчого судді

5.6.1. Слідчі судді які здійснюють повноваження з судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні обираються з числа суддів суду, в порядку, визначеному Законом України «Про судоустрій і статус суддів» та Кримінальним процесуальним кодексом України.

5.6.2. Визначення слідчого судді здійснюється за правилами автоматизованого розподілу, згідно з вимогами Положення та цих Засад.

5.6.3. В неробочі, святкові та вихідні дні автоматизований розподіл справ здійснюється між слідчими суддями, визначеними графіками чергування, який затверджується наказом голови суду або особи, яка виконує його обов'язки. У вихідні та святкові дні встановлюються чергування одночасно двох слідчих суддів.

5.7. Розподіл судових справ шляхом передачі судової справи раніше визначеному у судовій справі судді

5.7.1. Передача судової справи раніше визначеному судді проводиться у відповідності до вимог п. 2.3.39 Положення, з урахуванням таких особливостей:

-  клопотань (подань, скарг), які надійшли в межах одного кримінального провадження (за номером ЄРДР), якщо інший порядок не визначений зборами суддів;

У випадку одночасного находження клопотань про дозвіл на затримання з метою приводу та клопотань про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, або зміну іншого запобіжного заходу на тримання під вартою відносно однієї особи здійснювати їх автоматинозований розподіл на одного слідчого суддю. Всі інші справи по одному кримінальному провадженню розподіляти на всіх інших слідчих суддів.

Розподіл заяв про винесення додаткового рішення, виправлення описок та помилок, роз’яснення судового рішення, перегляд заочного рішення, забезпечення позову здійснювати саме на того суддю, який ухвалював таке рішення, незважаючи на те перебуває суддя у відпустці чи у передвідпускному періоді чи ні (або з інших підстав, окрім звільнення
та відсутності повноважень судді).

Розподіл заяв про видачу дублікату виконавчого листа, поновлення пропущеного строку на пред’явлення виконавчого листа до виконання. Виправлення  помилки у виконавчому листі, оголошення в розшук слід здійснювати розподіл саме на того суддю, який ухвалював таке рішення, незважаючи на те перебуває суддя у відпустці чи у передвідпускному періоді чи ні (або з інших підстав, окрім звільнення та відсутності повноважень судді).

 У разі звільнення з посади головуючого судді по справі або припинення його повноважень, такі матеріали підлягають автоматизованому розподілу відповідно до вимог Положення та цих Засад.

5.8. Автоматизований розподіл судових справ між суддями у випадку знеструмлення електромережі суду; вихід з ладу обладнання або комп'ютерних програм чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи та тривають понад п’ять робочих днів; автоматизовний розподіл судових справ між суддями після відновлення роботи автоматизованої системи.

5.8.1. Автоматизований розподіл судових справ між суддями у випадку знеструмлення електромережі суду, виходу з ладу обладнання або комп'ютерних програм чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи та тривають понад п’ять робочих днів. Автоматизваний розподіл судових справ між суддями після відновлення роботи автоматизованої системи, здійснюється в порядку, визначеному п. 2.3.49 Положення, з урахуванням особливостей, визначених цими Засадами.

5.8.2. У разі настання обставин, зазначених у пункті 5.3.4.9. Положення,розподіл судових справ, які за законом мають розглядатись невідкладно з метою недопущення порушення конституційних прав громадян (судові справи, пов'язані з виборчим процесом, судові справи про встановлення або усунення обмежень щодо реалізації права на мирні зібрання, вирішення питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, клопотання слідчого, прокурора про забезпечення кримінального провадження, клопотання про проникнення у житло, обшук чи огляд житла, скарги щодо захисту прав людини в порядку ст. 206 КПК України, подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України в порядку ЦПК України тощо) проводиться за письмовим розпорядженням голови суду (чи особою, що виконує його обов’язки) між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу, з дотриманням принципу черговості надходження справ до суду, в алфавітному порядку прізвищ суддів з урахуванням спеціалізації. 

У разі виникнення обставин, що вимагають заміни суддів зі складу сформованої згідно з цим пунктом колегії, така заміна здійснюється за письмовим розпорядженням голови суду (особи, яка виконує його обов’язки) з урахуванням алфавітної черговості прізвищ суддів з урахуванням спеціалізації.

5.8.3. Не пізніше наступного робочого дня після усунення обставин, зазначених у підпункті 2.3.49 Положення, до автоматизованої системи вноситься передбачена цим Положенням інформація із зазначенням у хронологічному порядку номера та дати фактичного надходження кореспонденції до суду, а також інформація про її розподіл. 

  1.   Визначення присяжних.

6.1. Визначення присяжних проводиться для розгляду: кримінального провадження; цивільних справ в порядку окремого провадження.

6.2 Присяжні визначаються шляхом випадкового відбору зі списку присяжних із дотриманням принципу рівної ймовірності відбору. Не бере участь у випадковому відборі присяжний у період відпустки, тимчасової непрацездатності, відрядження та в інших випадках, що унеможливлюють його участь у розгляді справи у визначений законом строк, за наявності в судів відповідної інформації, за розпорядженням керівника апарату суду.

6.3. У випадках, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України, автоматизованою системою здійснюється автоматизоване визначення присяжних з числа осіб, які внесені до списку присяжних, в кількості семи осіб.

 6.4. У випадках, визначених Цивільним процесуальним кодексом України, автоматизованою системою здійснюється автоматизоване визначення присяжних, які внесені до списку, у кількості двох осіб.

6.5. У разі визначення автоматизованою системою неможливості визначення присяжних автоматично створюється протокол щодо неможливості автоматизованого визначення присяжних. Протокол щодо неможливості автоматизованого визначення присяжних роздруковується, підписується та додається до матеріалів судової справи.

 

  1. Прикінцеві положення.

7.1. Дані Засади вводяться в дію одночасно з набранням чинності (введення в дію) Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11 листопада 2024 року № 39.